Ako jazdiť na motorke v noci

Poznáte ten pocit. Dočítate svoj mesačný horoskop. Dopijete kávu v penzióne Poprad. Pozbierate svoj moto odev, ktorý je rozložený na kaviarenských kreslách a vyrazíte na cestu. No zrazu, ako tak prichádzate k motorke zisťujete, že sa akosi zotmelo. Je pravda, že keď sa zotmie, zvyčajne býva na motorke oveľa väčšia sranda, ale taktiež hrozí aj veľké nebezpečenstvo.

Podľa väčšiny štúdií je veľký počet nehôd motorkárov spôsobených tým, že nedostanú prednosť. A je jedno, či idete cez deň, alebo v noci. V nasledujúcom článku vám ponúkam pár tipov, ako si nočnú jazdu spríjemniť.

Oblečenie

Základné pravidlo pri jazde v ktorúkoľvek časť dňa hovorí: Musíte byť vidieť a byť videný. Zatiaľ čo vo dne sú čierna bunda a čierne textilné nohavice štýlové, v noci kvôli nim môžete absolútne splynúť s okolím. Keď budete nosiť svetlé oblečenie, budete lepšie videný a viac na seba upozorníte. A to je najdôležitejšie. Dnes sa často motorkárske oblečenie vyrába aj s ohľadom na tento problém, preto má veľa búnd, nohavíc i kombinéz reflexné prúžky,ktoré viditeľnosť výrazne zvyšujú. Na zahodenie nie sú ani prúžky na ráfikoch, ktoré sú tiež často z reflexného materiálu.

Videnie

Tmavé plexi je fajn a vyzerá dobre, ale ak ste s ním niekedy museli ísť za tmy, určite potvrdíte, že to nie je vôbec príjemné. Preto plánujte dopredu, ako dlho a ako ďaleko hodláte ísť, aby vás tma niekde nezaskočila. Ak máte miesto, vozte so sebou náhradné číre plexiskloa uistite sa, že nie je poškriabané, pretože ryhy majú tendenciu rozbíjať svetlo a robiť nepríjemné odlesky.

Svetlá

Pri jazde je najdôležitejšie, aby svetlá na vašej motorke dobre svietili. Určite si nechajte nastaviť sklon svetiel, ale s pomocou manuálu k motorke to zvládnete aj sami doma. Ak vás lákajú nejaké doplnkové lampy, pokojne ich vyskúšajte, ale nezabudnite na ich legálnosť. Veľa z nich nebude mať potrebnú certifikáciu. Dobre svietenie je základ. Je rozdiel svietiť si na cestu alebo na knihu pri čítaní v kaviarni rozvalený na kaviarenských kreslách.

Jazda

Ak budete na ceste viac vidieť, je to jedine dobre a potom sa už nemusíte spoliehať nato, čo bolo napísané vo vašom mesačnom horoskope.Teraz je už len potrebné upraviť svoj jazdecký štýl a rýchlosť jazdy. Na zle osvetlených úsekoch cesty je dobré ísť pomalšie. Budete tak mať viac času reagovať na prípadné nebezpečenstvo. Aj keď cestu poznáte, majte oči na stopkách. Ak trasu nepoznáte, dávajte extrémne pozor, pretože nikdy neviete, čo na vás môže čakať v ďalšej zákrute a je to jedno, či je to na dialnici alebo pri penzióne Poprad.

Opatrnosť je základ a na motorke to platí dvojnásobne. Užívajte si jazdu.