Starostlivosť o záhradný domček
|Záhradný domček sa stáva v dnešnej dobe už takmer neoddeliteľnou súčasťou rodinných domov. Na záhrade sa tým pádom dá tráviť čas aj trošku inak, než sme zvyknutí a prináša to pozemku iný rozmer slobody a priestoru. Takáto zmena je vítaná vždy a netreba za ňou tým pádom ani ďaleko chodiť.
Samozrejme, zahradny domcek nie je vhodný len do vašej záhrady, ale kdekoľvek sa rozhodnete tráviť čas a hľadáte k tomu vhodný malý prístrešok. Záhradný domček sa dá používať za každého počasia, takže sa nemusíte strachovať, že by nezvládol veľké horúčavy, prípadne mrazy, sneh, alebo dážď. Všetko závisí taktiež od vašej starostlivosti, nič sa nespraví samo, takže aj takýto záhradný domček si vyžaduje svoju pravidelnú starostlivosť. Nie je to však nič strašné, keďže rozmery domčekov sú minimálne, veľké približne ako jedna väčšia obývacia izba. Netreba sa báť ani chladu, dovnútra sa dá dať bezpečne funkčná piecka, ktorá vám bude počas chladných večerov dobre slúžiť.
Záhradný domček je výborný na posedenia s priateľmi, grilovačky, oslavy alebo akékoľvek trávenie voľného času. Všetko je v podstate na vás, od samotného výberu, typu domčeka a miesta, kde si ho umiestníte. Pôdorys takéhoto záhradného domčeka býva spravidla 4×4 metre, takže už dopredu môžete odhadnúť, kde bude preň najvhodnejšie miesto. Aj keď je domček malý, o svetlo vnútri nebude núdza, keďže sa na každej strane nachádza okno. Presné umiestnenie si môžete samozrejme vybrať zo širokej ponuky záhradných domčekov. Záhradné domčeky sú veľmi dobre prispôsobené prízemným mrazom alebo vlhkej pôde, pretože sa stavajú pridvihnuté. Je to výhoda nielen pre domček, ale aj pre trávnik, ktorý netreba tým pádom odstraňovať a ak sa niekedy rozhodnete domček odstrániť, trávnik bude stále k dispozícii. Konštrukcia záhradného domčeka sa zakladá na zemných skrutkách. Hrotom sa zapichujú do zeme, kde sa následne zakrútia montážnym krížom alebo kusom oceľovej tyčky.
Jedna z veľkých výhod stavania záhradného domčeka je tá, že sa nemusí čakať na stvrdnutie betónu a veci tomu podobné, ako je to pri iných, väčších stavbách. Pri stavbe si treba dopredu aspoň približne odhadnúť, aká bude celková váha záhradného domčeku aj vrátane možného napadaného snehu na streche. Od toho sa totiž odvíja aj počet zemných skrutiek. Pri váhe 2,5 tony by sa spravidla malo použiť 16 zemných skrutiek. Platformu vo forme foršňov, ktoré treba na jeho “základy” vám pripravia na ktorejkoľvek píle. Najlepšie je už priamo tam napustiť rezivo, nech s tým doma nemáte zbytočnú robotu navyše. Doma si to už len stačí poskladať dokopy, ako veľkú skladačku a môžete začať plánovať, čo si v interiéri ako zariadite. Na výstavbu tohto záhradného domčeka vám postačí predĺžený víkend, prípadne s pomocou sa to dá zvládnuť aj do dvoch dní bez problémov. Všetko časti totiž do seba zapadajú, takže veľa roboty navyše mať nebudete. Najviac času vám na výstavbe zaberie strecha. Používa sa tam zväčša fínsky šindeľ, ale nie je to pravidlom. Na strechu bude treba pribiť podkladové pásy s bitúmenu. Po dokončení je potrebné domček zatepliť, pokiaľ ho chcete obývať aj v zime. Drevo sa ošetrí na vonkajšej strane napúšťadlom a proti starnutiu dreva vám postačia dva nátery tenkovrstvovej lazúry.