Praktický návod, ako vybrať cyklo okuliare

Cyklo okuliare nám pri bicyklovaní dokážu urobiť veľkú službu. Platí to však len vtedy, ak ich výberu venujeme patričnú pozornosť. Nejde totiž o nejaký módny doplnok, ale o praktickú a funkčnú súčasť cyklistického výstroja. Ich úloha totiž nespočíva len v ochrane pred UV žiarením. Častokrát dokážu zabrániť aj mechanickému poškodeniu oka.

Na čo sa zamerať pri kúpe cyklistických okuliarov

Viete, aké by mali byť správne cyklo okuliare? V prvom rade by vám mali dokonale sedieť na nose. To znamená, že by vám nemali nikde odstávať, ani vás tlačiť. Zároveň nesmú padať z uší a to ani vtedy, keď sa vyberiete cez členitý terén. V takomto prípade určite uvítate, ak budú mať okuliare i väčšie zorníky.

Zorníky, ľudovo nazývané aj sklá, sú väčšinou vyrábané z plastu, prípadne ide o polykarbonátové sklá. Tento materiál je používaný z dôvodu bezpečnosti, aby pri páde a následnom rozbití okuliarov nedošlo k ohrozeniu zraku cyklistu. Ich antireflexná úprava zaisťuje dobrú viditeľnosť aj pri ostrom slnku.

Čo znamená zafarbenie skiel cyklo okuliarov

Výber zafarbenia skiel prispôsobte tomu, pri akých svetelných podmienkach najčastejšie jazdíte. Číre zorníky sú ideálne na jazdy v šere, čierne, sivé či hnedé sú vhodné do slnečného počasia. Žlté, oranžové a ružové zorníky sú schopné okolie rozjasniť, preto sa používajú najmä pri hmlistom alebo zamračenom počasí s horšou viditeľnosťou. Existujú tiež cyklo okuliare s vymeniteľnými sklami, ktoré umožňujú praktickú výmenu zorníkov vzhľadom na svetlené podmienky.

Aby vám cyklistické okuliare dobre slúžili

Ako sme už spomínali, výber cyklo okuliarov by mal spĺňať viaceré kritériá. Okuliare by mali správne sedieť, netlačiť, nepadať a mali by mať vhodne zvolené zorníky. Ak však často meníte podmienky, v akých jazdíte, odporúčame vám fotochromatické okuliare, ktoré sa sfarbením aicky prispôsobia okolitému svetlu. Samozrejme, aby sa vám cyklistické okuliare v batohu nepolámali, zaobstarať by ste si mali aj puzdro, do ktorého ich budete odkladať.