Čo je prirodzené je správne?

Myšlienka že to, čo je prirodzené, je správne je esenciou filozofie nových myšlienkových hnutí a komunít ľudí, ktorým moderný život neprináša veľký zmysel a majú túžbu vrátiť svoj život viac k prirodzenosti.

Čo je však to, čo je prirodzené? Prirodzené je podľa mňa v základe to, čo je tak už vytvorené prírodou a umelé je všetko to, čo vytvoril človek. Človek to vytvoril s motiváciou, že prírodu vylepší a život človeka urobí príjemnejší alebo jednoduchší? Je to však vždy tak?

oheňUrčite by som sa neprikláňala k názoru, že všetko, čo človek vytvoril je zlé, už len preto, že je to umelé, že to nevytvorila príroda, to určite nie. Myslím, že priemyselná revolúcia priniesla veľa užitočného a čas pred ňou bol zložitejší a život človeka bol vlastne akýmsi zmyslom samým o sebe, človek žil, aby prežil, aby mal uspokojivé živobytie. Dnes si to už nevieme predstaviť, ale väčšina ľudí od rána do večera pracovala na poli, aby mala čo jesť, chovala zvieratá a tak ďalej. Bežný chod života bol náročnejší. Neexistovali aické pračky či umývačky riadu.

Dnes si asi väčšina ľudí nevie predstaviť život ani bez wifi, nie to ešte bez elektriny a iných výdobytkov modernej civilizácie. Je však možné, že by sme sa na všetko mali pozerať kriticky a nechať priestor aj na to, čo vytvorila príroda. Sama totiž vytvorila veľa dokonalých nástrojov, ktoré človek nevylepší. Jeden z nich je napríklad ľudské chodidlo, samo o sebe vytvára podmienky k dokonalej zdraviu prospešnej chôdzi a nepomôže mu žiadna ortopedická obuv. Ďalším z príkladov je prirodzený pôrod, keď sa do neho nezasahuje, môže to byť nádherný zážitok bez bolesti, dosahujúci orgazmických výšin. Ľudia si však myslia, že to vedia lepšie ako príroda, preto ženskému organizmu počas pôrodu podávajú umelé látky, ktoré do prirodzeného pôrodu zasahujú a síce ho napríklad urýchlia, určite sa nejedná o zľahčenie. Samozrejme sú prípady, kedy sa dieťa škrtí alebo zasekne v pôrodných cestách a vtedy je dobré, aby doktor chirurgicky zasiahol.