Obývačka – návod na jej zariadenie

Obývačka, združeným pomenovaním obývacia izba, je vo väčšine prípadov centrálnou a najdôležitejšou miestnosťou bytu či domu. Je to miesto, kde sa stretáva celá rodina či spolubývajúci a kde usadíte návštevu, priateľov, susedov, kohokoľvek len budete chcieť. Je to miesto oddychu, zábavy a rozhovorov.

Typická obývačka vyzerá približne k každej domácnosti rovnako. Každá obývačka má sedačku, pohovku či sedaciu súpravu. Tá vám zabezpečí pohodlie, oddych a miesto, kam sa usadíte vy alebo vaša návšteva. Je to aj miesto, odkiaľ môžete pozerať televíziu, čo je druhá vec, ktorú má takmer každá obývačka. Televízor býva umiestnený väčšinou na televíznom stolíku, alebo ako súčasť obývacej steny. Obývacia stena je stále obľúbená pre jej obrovský úložný priestor. Obsahuje skrinky, šuplíky, sklenené vitríny, poličky, ktoré vám umožňujú uložiť do nej fotografie, porcelánový servis, krištáľové poháre, knihy, sošky, no tak isto aj modernú techniku ako hi-fi veže, už spomínaný televízor, ku ktorému býva zvyčajne aj dvd prehrávač, na ktorý je v obývacej stene alebo televíznom stolíku tiež priestor.

utulna-obyvacka-zariadenie-6598Medzi televízorom a sedačkou by nemal chýbať koberec, ktorý celú miestnosť zútulní a ľudom sediacim na sedačke prinesie príjemný pocit pod nohami. Veľmi dôležitý je aj konferenčný stolík, ktorý býva umiestnený na koberci, pred sedačkou. Konferenčné stolíky sú rôzne. Menšie, väčšie, drevené či sklenené, zákazník si môže vybrať ten ideálny do jeho obývačky. Obľúbené sú sklenené pre ich elegantnosť a luxusný vzhľad, no sklo treba pravidelne čistiť, pretože na rozdiel od dreva sa rýchlejšie zašpiní.

V obývačke zvyknú byť aj kvety, či umelé alebo živé, oboje vedia zútulniť priestor obývačky a dať jej nový nádych. Tie väčšie kvety bývajú na podlahe, tie menšie na konferenčnom stolíku, na skrinke či na policiach obývacej steny a dokonca môžu aj visieť zo stropu!

Aby bol interiér obývačky kompletný, nemali by sme zabudnúť na svetlo! Nezameniteľné je stropné svetlo, praktické sú stojace lampy, ktoré slúžia podobne ako kvety aj ako dekorácia, môžete si zadovážiť aj nástenné svetlá, ktoré vyplnia prázdne steny. Steny vedia krásne vyplniť aj obrazy rôzneho druhu, no aj zarámované fotky sú ideálnym spôsobom, ako vyplniť prázdne steny a dodať im osobný nádych plný spomienok a ľudí, na ktorých vám záleží.

Čo už obývačke chýba? Pokiaľ máte obývačku väčších rozmerov, možno ešte nejaké skrinky, police, prípadne hojdacie kreslo pre starších ľudí, obľúbené tulivaky pre mladých ľudí, a dekorácie rôzneho druhu. S výberom vám pomôže zoznam predmetov do obývačky spolu s cenníkom, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť.

Pokiaľ máte ale byt menších rozmerov, môže mať obývačka aj viac funkcií. Môže slúžiť ako jedáleň tým, že súčasťou obývačky bude jedálenský stôl. Ak sa v obývačke nachádza pracovný stôl s počítačom je to zároveň aj pracovňa. V ojedinelých prípadoch slúži ako spálňa buď tým, že obsahuje aj posteľ, väčšinou opticky oddelenú od obývačky, alebo rozložením rozkladacej sedačky získajú pohodlné lôžko. Obývačky bývajú spojené s kuchyňou a tak vznikne priestranná a vzdušná miestnosť.

Skrátka, možností, ako môže vyzerať obývačka je nespočetne veľa a tak si môžete zariadiť vašu obývačku tak, aby maximálne vyhovovala vašim predstavám a bola originálna, moderná, útulná, elegantná a zároveň poskytovala mnoho možností na oddych, zábavu a relax.

 

dl-now-btn-153