Život bez dieťaťa

V poslednej dobe sa medzi mladými ľuďmi začína objavovať nový postoj k životu. Nie každá žena a nie každý muž chcú mať deti. Myslím, že to tak bolo aj v minulosti, ale že spoločenský tlak bol prisilný na to, aby sa niekto odhodlal na uskutočnenie tejto predstavy. V dnešnej dobe sa už na život nepozerá len cez prizmu jednej filozofie a ľudia si viac menej, samozrejme v nejakých normách môžu viac robiť, čo chcú. Mať či nemať dieťa sa stáva otázkou, ktorou sa zaoberá stále čoraz viac ľudí a párov. Čo myslíte? Je rovnako akceptovateľné rozhodnutie nemať dieťa ako rozhodnutie dieťa mať? Nie je  v nás pud zachovania rodu a tým pádom prežitia umlčaný tým, že je nás na planéte viac ako dosť? Myslím, že toto rozhodnutie je stále dosť provokatívne a neobvyklé a je zaujímavou témou k zamysleniu.

stop childrenČlovek väčšinou chce dieťa mať. Vedie ho k tomu akýsi pud. Niečo v ňom, čo sa vlastne ani nedá vysvetliť. Narodenia človeka je vlastne zázrak prírody a človek to akosi túži zažiť. Láska, šťastie, zmysel. To sú slová, ktoré sa mi vynárajú pri predstave dieťaťa. Človek si proste chce založiť rodinu a zdieľať s ňou spoločné šťastie, strasti a radosti. Je to väčšinou úplne prirodzené. Čo však, ak to niekto tak prirodzené nemá? Je to potom skutočne prirodzené? Alebo túto prirodzenú túžbu potlačí niečo iné?

V dnešnej dobe je to tak, že dosť veľa žien túži najprv po kariére ako po založení rodiny. Každý študuje a keď už vyštudujete vysokú školu, prirodzene chcete, aby to malo nejaké využitie. Keď už odštartujete kariéru a darí sa vám v nej, máte pohodový život  a hlavne po práci kopec voľného času samy na seba, môže sa stať, že sa tejto slobody vzdať nechcete. Obzvlášť keď vidíte svoje kamarátky – matky ako nemajú na nič čas, behajú z práce domov, kde sa musia postarať o domácnosť a svoje potomky. A samozrejme stratíte aj akúsi finančnú slobodu.

A vy medzitým chodíte na kurz jógy, nakupujete najlepšie biopotraviny a rozmýšľate, kde by sa vám hodila ešte aká dekorácia a vôbec vám nevadí investovať do drahých kvalitných látok organza.

Dieťa vám však vraj prinesie šťastie, ktoré to všetko tisíc krát vynahradí. Je to skutočne tak? 😉