Oplatí sa robotický vysávač?

Kto by si neprial odísť ráno do práce a vrátiť sa do čistého domova, bez toho aby musel vysávať po večeroch. Hoci si takto väčšina ľudí predstavuje práve život s robotickým vysávačom, pri nesprávnom výbere vám môže skôr pridať prácu, než vám od nej uľahčiť. Prejdite si výhody a nevýhody robotických vysávačov a ich porovnanie.

Sny vs. realita

Existujú dobré a zlé robotické vysávače. Pokiaľ si neprejdete ich parametre a skúsenosti užívateľov, môže sa jednoducho stať, že sa vaše sny o vždy čistej podlahe v domácnosti premenia v realitu, akú ste rozhodne neočakávali.

Aké nevýhody môžu robotické vysávače mať?

  • Zlé naprogramovanie. To môže spôsobiť, že sa vysávač zamotá do káblov, bude narážať do nábytku alebo môže spadnúť zo schodov. V takom prípade bude miesto upratovania vysávač čakať na vašu pomoc.
  • Malá kapacita zberného koša. Robotické vysávače sú väčšie a menšie, tým klasickým sa ale stále objemovo nevyrovnajú, je preto potrebné ich častejšie vyprázdňovať.
  • Vynechanie menej dostupných miest. Robotické vysávače nie sú vždy schopné sa dôkladne postarať o všetky zákutia a úzke rohy.

Výhody robotických vysávačov

  • Väčšina spomínaných nevýhod sa neprejaví, ak vyberiete kvalitný produkt. Lacnejšie vysávače prekážky oťukávajú a prípadne sa im potom vyhnú. Pokiaľ chcete predísť “dezorientovanému” vysávaču, zamerajte sa na tie nákladnejšie, ktoré majú zabudované kamery alebo senzory, vďaka ktorým lepšie vyhodnocujú svoje okolie a prekážky v ňom a pohybujú sa tak efektívnejšie. Niektoré vysávače disponujú infračerveným lúčom, ktorý im vyznačí zóny, do ktorých nemajú jazdiť.
  • Nie všetky robotické vysávače sú okrúhle. Výrobcovia prišli už aj s vysávačmi, ktoré majú D-tvar a dostanú sa tak aj do horšie dostupných miest. Kúpa robotického vysávača teda nemusí nutne znamenať, že sa všetky nečistoty z priestoru miestností nahromadia do rohov miestností a pod postele.
  • Menšiu kapacitu zberného koša u robotických vysávačov ničím nevynahradíte, stále je ale ľahšie častejšie vyprázdniť kôš než tráviť hodinu vysávaním celého bytu. A aké ďalšie výhody môžu robotické vysávače mať?
  • Funkciu antistatického mopu. Tá sa postará okrem väčších nečistôt aj o jemný prach a mastnotu, a to bez akýchkoľvek chemických čističov.
  • UV-C lampu. Tá podlahy dezinfikuje a ničí neviditeľné baktérie a roztoče, čo môže značne uľaviť alergikom a ľuďom s dýchacími ťažkosťami.
  • Diaľkové ovládanie. Niektorí výrobcovia poskytujú k vysávačom tiež možnosť inštalácie mobilnej aplikácie, vďaka ktorej môžete upratovanie ovládať na diaľku.

Zhrnutie

Robotické vysávače zatiaľ klasické ručné vysávanie určite plne nenahradia. Sú ale ideálne pre priebežné upratovanie, predovšetkým v prípade, že máte doma psa alebo mačku. Podlahy zostanú čisté, len treba raz za čas povysávať tiež miesta, kam sa robotický vysávač nedostane. Nespornou výhodou sú tieto vysávače tiež pre alergikov, pretože zbavia domácnosti veľkej časti dráždivých častíc.