Opaľovanie je zdravé, treba len vedieť ako na to
|Hoci nezodpovedné opaľovanie sa je bez diskusie zdraviu škodlivé, pravidelné a mierne vystavovanie sa slnku je pre dobré zdravie nevyhnutné. Slnečné lúče sú zadarmo, veľmi ľahko dostupné (ak práve nie je zamračené) a pomáhajú telu s tvorbou vitamínu D, základnej zložky pre optimalizáciu zdravia a prevenciu chorôb.
Problémom sú akurát desiatky rokov pretrvávajúce a do hláv vtĺkané názory, že vystavovanie sa slnku môže byť smrteľné. Ide o veľmi zjednodušený pohľad na vec, ktorý má v konečnom dôsledku len malý vplyv na znižovanie počtu pacientov s rakovinou kože. Naopak, mnoho ľudí vďaka nemu získalo doslova fóbiu zo slnka, vďaka ktorej prichádzajú o mnoho výhod súvisiacich s opaľovaním v „obmedzených dávkach“.
Rozhoduje aj vaša aktuálna poloha
Váš vek, typ pleti, miesto kde žijete a tiež aktuálna fáza dňa – to všetko ovplyvňuje množstvo slnečného žiarenia, ktoré potrebujete. Čím severnejšie človek žije, tým viac slnečného žiarenia bude potrebovať na produkciu vitamínu D. Napríklad: New Yorčan so svetlou pleťou, ktorý bude na miestnej pláži sedieť na poludnie v júni po dobu 10-15 minút, vyprodukuje 15 000 až 20 000 IU jednotiek vitamínu D. Ak by sa v tom istom čase ocitol niekde na severe Británie alebo v Kanade, rovnaký účinok, respektíve produkciu vitamínu D, by dosiahol za 20 až 30 minút.
Užitočná aplikácia
Na druhej strane, ľudia s tmavším typom pleti môžu potrebovať až 20 či 30-násobne vyššiu dávku slnečného žiarenia, aby ich telo dokázalo vyprodukovať to isté množstvo vitamínu D. Ide najmä o ľudí s typom pleti V a VI (podľa tabuľky typov pleti), teda severoafrické a juhoafrické typy. Pomerne presné potrebné množstvo vitamínu D vám vypočíta aplikácia D Minder, ktorá zohľadňuje viaceré faktory, napr. vek, stavbu tela, aktuálnu polohu či dennú dobu. Má v sebe zakomponovaný aj časovač, takže budete presne vedieť, kedy sa vaša „nádrž“ naplnila vitamínom D a kedy je treba zo slniečka odísť skôr, než sa spálite.
Začať spáleninou nie je ideálne
Mnohí z nás sa na slnečné počasie vždy tešia. Ale začať sezónu so spáleninami od slnka je nielen bolestivé, ale aj potenciálne nebezpečné z hľadiska zvyšujúceho sa rizika vzniku rakoviny kože. Vyvarujte sa spálenín, ochrana pokožky pre slnkom je prvoradá. Radšej sa častejšie, no v menších dávkach vystavujte slnku a budujte si toleranciu naň pomalšie, pokojne aj v priebehu týždňov. Neopaľujte sa v nádeji, že si „základ“ pre opálenie vytvoríte behom jedného popoludnia.
Nie slnko, ale spáleniny sú vašim nepriateľom
Vystavovať sa slnku je prospešné, no ak sa zahrávate s ohňom, môžete sa popáliť. Nezabudnite, že opakované spálenie je tým momentom, ktorý môže vyústiť až do vzniku melanómu, nie pravidelné, ale mierne opaľovanie sa. Ak chcete mať všetko pod kontrolou, riaďte sa týmito pokynmi:
- Vyvarujte sa spania na slnku bez ochrany
- Nezabudnite, že aj počas zamračeného dňa môže dôjsť k opáleniu a spáleniu
- Chráňte svoju pokožku aj keď ste vo vode alebo na bicykli, kedy má človek tendenciu menej vnímať riziko spálenia sa
- Noste klobúk, slnečné okuliare a svetlé oblečenie
- Používajte krémy na opaľovanie s čo najmenším množstvom chemikálií