Na čo si dať pozor pri drevených stavbách?

Drevené stavby sú dnes už často vídanou záležitosťou. Nielen vo forme záhradných doplnkových stavieb, ako sú záhradné domčeky či altánky, ale aj drevodomov na celoročné bývanie či zrubových stavieb. Drevené stavby majú rozhodne svoje čaro. Čo by ste však o nich mali vedieť?

Pôsobenie vonkajších vplyvov na drevo

Drevo je samo o sebe prírodným materiálom, ktorý pochopiteľne podlieha vplyvom počasia a prostrediu, v ktorom sa nachádza. Na drevo najčastejšie vplývajú faktory, akým je vystavenie vlhkosti či slnečnému žiareniu. Týmto faktorom sa v exteriéri len veľmi ťažko vyhneme, a tak dochádza k ich pôsobeniu na materiály drevených stavieb. To však nie je dôvod na obavy. Práve naopak, pôsobenie vonkajších vplyvov na drevo je prirodzená záležitosť. Avšak netreba ju podceňovať ale venovať patričnú pozornosť a najmä pravidelnú starostlivosť dreveným stavbám. 

Pod vplyvom vlhkosti, zmien teplôt či slnečného žiarenia môže dochádzať k rôznym poškodeniam na drevených stavbách. Drevo môže meniť svoj tvar, tepelno-izolačné vlastnosti ale aj vzhľad či môže dochádzať k jeho znehodnocovaniu. Najčastejším problémom býva práve pôsobenie vlhkosti na drevo, ktoré môže spôsobiť hnitie dreva či napadnutie dreva rôznymi škodcami, ako sú napríklad plesne, huby či drevokazný hmyz. 

Prevencia, ochrana, oprava

V najideálnejšom prípade je dobré takýmto poškodeniam predchádzať. A to práve prevenciou, ktorá spočíva v pravidelnej a dostatočnej starostlivosti o drevo daných stavieb. Pravidelná starostlivosť by mala zahŕňať brúsenie dreva a jeho natieranie ochrannými nátermi. Prvý náter surového dreva by mal byť impregnačný, a teda taký, ktorý v sebe obsahuje aktívne látky, ktoré ochránia drevo pred škodcami – zväčša ide o fungicídy či insetkticídy.

V prípade, že na dreve vášho domčeka, chatky či zrubu už natrafíte na nejaké tie poškodenia, do hry vstupuje oprava prípadne renovácia zrubového domu, drevenej chatky či domčeka. V prvom rade by sa mali najskôr odstrániť časti dreva, ktoré sú poškodené či napadnuté škodcami. Takéto poškodené časti sa zvyčajne vyrežú. Nasleduje brúsenie dreva a následné ošetrenie ochrannými nátermi.  Po brúsení dreva a natretí nasleduje vyplnenie chýbajúcich častí. 

Aj pri opravách a renováciách drevených stavieb všetko závisí od typu danej stavby, jej veľkosti, umiestnenia, prostredia ale aj účelu, na ktorý sa využíva. Renovácia malého záhradného domčeka bude o čosi jednoduchšia a finančne menej nákladná, než napríklad renovácia zrubového domu. Samozrejme, všetko sa odvíja od miery poškodení. Renovácia zrubového domu je nevyhnutná akonáhle natrafíte na poškodenia a je skvelým spôsobom, ako predĺžiť životnosť a odolnosť vášho zrubu. Renovácia zrubového domu ako aj ostatných drevených stavieb by však mala byť realizovaná profesionálne a kvalitne. Preto je v mnohých prípadoch omnoho efektívnejšie obrátiť sa na profesionálov v danej oblasti, ktorí presne vedia, ako sa o váš zrub či drevený domček alebo chatku postarať.

K drevostavbe patria aj okná

Mnoho drevených stavieb vrátane drevodomov či zrubov je vybavených strešnými oknami. Tak ako pri každej stavbe, okná a dvere sú dôležitou súčasťou celej stavby. Takisto podliehajú vplyvom počasia, prostredia ale aj mechanickému používaniu. Renovácia zrubového domu, drevodomu či drevenej chatky môže a v mnohých prípadoch by aj mala zahŕňať službu, ktorou je oprava strešných okien. Strešné okná sú vystavené vplyvom počasia, zmenám teplôt a vlhkosti, a preto je dôležité zabezpečiť im pravidelnú starostlivosť a kontrolu. Servis a oprava strešných okien totiž dokážu ešte v predstihu odhaliť možné nedostatky či poškodenia v ich počiatočnom štádiu. Tak ich budete môcť odstrániť ešte predtým, než sa poškodenia rozšíria. Dôležité je, aby okná dobre tesnili, neprepúšťali vzduch a aby boli plne funkčné. Servis strešných okien ale aj klasických okien dokáže odhaliť nedostatky a zároveň ich aj odstrániť. Takisto, ako renovácia zrubového domu, drevodomu či drevenej chaty by mala byť realizovaná špecializovanými odborníkmi, tak aj opravu strešných okien by ste mali nechať na profesionálov, ktorí vedia, ako na to. 

Drevené stavby sú v posledných rokoch čoraz viac populárne. Majú množstvo výhod ale zároveň si vyžadujú aj pravidelnú starostlivosť. Ak zistíte, že vaša drevená stavba potrebuje renováciu, prípadne potrebujete skontrolovať funkčnosť okien, obráťte sa na tím profesionálov, ktorý dokáže odhaliť aj tie najmenšie nedostatky a opraviť ich, tak, aby bola vaša drevená stavba plne a dlhodobo funkčná.